Ιερός Ναός Αγίας Παρασκευής

Οι περισσότερες Εικόνες του Τέμπλου, το οποίο αποτελείται από 3 σειρές εικόνων, τα Ιερά Σκεύη της Εκκλησίας, Ευαγγέλια, Άγια Λείψανα και ότι άλλο κοσμεί τον Ναό είναι κειμήλια της Ι. Μονής Τιμίου Προδρόμου των Ιμαίρων Πόντου.
Πέντε μεγάλες εικόνες του Τιμίου Προδρόμου, οι περισσότερες με περιγραφικές παραστάσεις από τη ζωή και το μαρτύριο του Αγίου, κοσμούν το σημερινό Τέμπλο και αποτελούν ζωντανή μαρτυρία της δόξας του Μοναστηριού αυτού των αλησμόνητων Πατρίδων.
Η Θαυματουργή εικόνα της Αγίας Παρασκευής
Άποψη του Ιερού Ναού.
Το ψηφιδωτό δάπεδο του νάρθηκα του Ι.Ν. Αγίας Παρασκευής μετά την ριζική εσωτερική ανακαίνισή του.
Το εσωτερικό του Ιερού Ναού Αγίας Παρασκευής με το περίφημο ψηφιδωτό του δάπεδο, μετά την πλήρη ανακαίνηση και επέκταση σε δύο κλήτη του Ιερού Ναού.